Bezpieczeństwo ludzi w budynkach zależy od nowoczesnego systemu antypożarowego. Za montaż systemu PPOŻ odpowiedzialny jest właściciel obiektu.
Dlaczego warto chronić się przed pożarami?
Pożar jest zjawiskiem groźnym i nieprzewidzianym. Może wystąpić w każdym budynku, a jego skutki dotyczyć mogą ludzi, mienia ruchomego i trwałego. Straty związane z pożarami mogą być dotkliwie zarówno dla prywatnych osób jak i właścicieli firm. W przypadku pożarów, negatywne następstwa obejmują nie tylko mienie, ale również powodują konsekwencje związane z psychiką osób poszkodowanych. Systemy antypożarowe mają zapewnić ochronę przed tym niespodziewanym zjawiskiem i niebezpieczeństwem, jakie ze sobą niesie. Niezależnie od tego, czy jest to stare budownictwo, czy nowoczesne konstrukcje budowlane, właściciele powinni zadbać o profesjonalną ochronę przeciwpożarową.
Jak chronić siebie i swoje mienie przed pożarami?
Nowoczesny system antypożarowy daje gwarancję maksymalnej ochrony przed skutkami nieprzewidzianego pożaru. Firmy produkujące takie systemy oferują rozwiązania najnowszej generacji. Dzięki szerokiemu wyborowi, jaki proponują producenci systemów antypożarowych, klienci mają możliwość inwestycji w najlepszej jakości instalacje. Jest to inwestycja nie tylko w sam przedmiot, ale także w zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym osobom. Klasyczny system przeciwpożarowy składa się z elementów, które w ścisłej współpracy ze sobą, mają za zadanie ostrzeganie o pożarze w jego wczesnej fazie. Niezwłoczny alarm daje możliwość poinformowania odpowiednich służb oraz osób przebywających w budynku o zagrożeniu. Szybkie podjęcie ewakuacji i sprawne przeprowadzenie akcji gaśniczej minimalizuje straty. Sprawnie działający system antypożarowy odcina również źródło pożaru, powodując zatrzymanie rozprzestrzeniania się ognia. Daje to wymierne korzyści w ochronie zdrowia, życia ludzi oraz ich mienia.
Z czego składa się instalacja PPOŻ?
Jednym z najważniejszych elementów systemu antypożarowego są czujki. Są to detektory, które wykrywają dym oraz reagują na wszelkie zmiany temperatury. Sprawne i szybkie wykrycie zagrożenia przez czujki daje możliwość natchmiastowego przeciwdziałania pożarowi. Kolejnym elementem systemu detekcji pożaru jest centrala sygnalizacji pożarowej. Jej zadaniem jest przyjmowanie i analizowanie sygnałów pochodzących z różnych elementów tworzących cały system. Po analizie materiału, centrala “zapamiętuje” zdarzenia i powiadamia o zaistniałym zagrożeniu. Za wszczęcie alarmu odpowiedzialne są kolejne urządzenia wykonawcze należące do systemu. Do stosowanych urządzeń wykonawczych zaliczamy sygnalizatory akustyczne i sygnalizatory akustyczno-optyczne. Urządzenia detekcyjne, sygnalizujące i wykonawcze podłączone do centrali sygnalizacji pożarowej powinny działać jako niezależny od innych instalacji system w budynku. Skuteczność działania całego systemu antypożarowego zależy od regularnych kontroli jego stanu technicznego oraz przeprowadzania testów i konserwowania przez specjalistów.