imoplan.pl

Blog tematyczny o ogrodzie, dzieciach i rodzinie.

DomWnętrza

Wystrój świąteczny salonu – bożonarodzeniowe inspiracje

Wystrój świąteczny salonu – bożonarodzeniowe inspiracje

Najlepszym sposobem, aby podkreślić niezwykłą atmosferę świąt Bożego Narodzenia, jest wykorzystanie odpowiednich dekoracji. Prawie każdy ma w domu starannie ubraną choinkę, ale warto zadbać o nastrój również innymi metodami. Zapoznaj się z naszymi pomysłami na wystrój świąteczny salonu oraz garścią podpowiedzi i inspiracji!

Z tego artykułu dowiesz się, co najbardziej podkreśla atmosferę świąt.

Wystrój świąteczny salonu – zapachy i światło

Niewiele rzeczy tak pięknie podkreśla ciepłą atmosferę, jak przyjemne, rozedrgane światło ognia. I nie chodzi koniecznie o kominek, ale o odpowiednio rozstawione świece. Warto użyć świec z naturalnego, pszczelego wosku, które przyjemnie pachną i podczas spalania wydzielają substancje korzystne dla naszego zdrowia. Aby dodać całości bożonarodzeniowego charakteru, świeczki można powkładać do staroświeckich latarenek – wyjątkowy efekt otrzymamy, paląc świeczkę w lampionie wycinanym w gwiazdki czy płatki śniegu.

W tworzeniu atmosfery również bardzo dużą rolę odgrywają zapachy. Do tego celu nadadzą się oczywiście świece zapachowe dobrej jakości, z olejkami eterycznymi, ale pachnącą świętami ozdobę można też wykonać samemu. Najprostszą zapachową ozdobą jest pomarańcza nabita goździkami – można zrobić nimi na przykład wzór gwiazdy. Bardziej zaawansowany zapachowy stroik przygotowuje się w szklanym wazonie, misce lub dużym słoju – wrzucamy tam wysuszone plastry pomarańczy, laski cynamonu i gwiazdki anyżu, i wkrapiamy kilka kropli olejków eterycznych, które najbardziej kojarzą nam się ze świętami.

Nastrojowa oprawa stołu

wystrój świąteczny salonu

Przygotowując stół na wigilijną kolację lub bożonarodzeniowy obiad, także możemy zadbać o odświętny nastrój. Obrus, bieżnik czy serwetki w świąteczne motywy lub małe stroiki przy każdym nakryciu od razu dodadzą zastawie świątecznego uroku. Najchętniej wybieranymi na Boże Narodzenie kolorami, które sprawdzą się przy doborze oprawy stołu, są zielony, czerwony, granatowy, srebrny i złoty. Pięknie będzie wyglądać zastawa w rustykalnym stylu na białym obrusie, udekorowana gałązkami jodły i złotymi ozdobami. Warto zadbać o to, aby stół wyglądał ciekawie i inaczej, niż na co dzień. To zagwarantują nam świece i ozdoby z motywem bożonarodzeniowym.

Wystrój świąteczny salonu – wieńce, stroiki i ozdoby DIY

Dla tych osób, które lubią wykonywać robótki ręczne, jesień to idealny czas, żeby przygotować własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Przedmioty DIY są nie tylko niepowtarzalne, ale również idealnie wpisują się w klimat Bożego Narodzenia. Ostatecznie nasze prababki, a wcześniej ich przodkinie, same przygotowywały wszystkie świąteczne ozdoby. Wbrew pozorom nie jest to zajęcie tylko dla dzieci, ponieważ własnoręczne przygotowywanie ozdób jest bardzo relaksujące i satysfakcjonujące.

Przygotowując wieniec adwentowy, świąteczny stroik czy zabawki na choinkę, można sięgnąć po tradycyjne motywy lub zdać się w pełni na własną wyobraźnię, wprowadzając bardziej indywidualne i zróżnicowane elementy do naszego bożonarodzeniowego wystroju. Jako materiały świetnie sprawdzą się kawałki tkanin, papier, gałązki… Właściwie wszystko, co najbardziej kojarzy się nam ze świętami.

Udostępnij