Aby konstrukcje sprawdzały się w praktyce i gwarantowały długie użytkowanie, muszą być bardzo trwałe. Wykonane powinny być z najlepszych materiałów takich jak metale, ale w określonych okolicznościach muszą być poddawane także okresowym kontrolom. Stosowane są w wielu gałęziach przemysłu tak zwane badania penetracyjne. Są to badania określone, jako jedne z najstarszych, odnoszące się do konstrukcji metalowych, ale także niemetalowych. Po co wykonuje się jednak konkretnie tego typu kontrole? Przede wszystkim metody penetracyjne są dedykowane dla sytuacji, gdy wykonana musi być ocena ciągłości powierzchni. To bardzo ważne w najróżniejszych procesach produkcyjnych, gdy można szybko wykryć niedoskonałości, które mogłyby prowadzić do zepsucia całej konstrukcji. Wykorzystując takie badania, można wykryć szybko wgłębienia porowatości, a także pęknięcia.
Jak w praktyce wygląda badanie penetracyjne?
Z pewnością tego rodzaju badaniami nigdy nie może się zajmować zwykły pracownik. Do takich działań wyznaczeni są wykwalifikowani specjaliści, którzy mają rozeznanie w takich tematach i wiedzą, jak badania penetracyjne powinny przebiegać od początku do końca. Przede wszystkim najpierw oceniany jest wygląd powierzchni, która ma być badana. Bada się wizualnie złącza, a także ewentualnie usuwa z powierzchni jakieś niedopuszczalne niezgodności spawalnicze. Te przygotowania są bardzo ważne, aby badanie mogło być zrealizowane wzorcowo. Trzeba na przykład również zapewnić, aby powierzchnia, która ma być kontrolowana, nie miała żadnych zanieczyszczeń. Wykluczone są smary albo oleje, czy też rdza. Aby posłużyć się badaniami penetracyjnymi, trzeba przygotować powierzchnię tak, aby penetrant miał zagwarantowane wnikanie w każdą ewentualną nieciągłość. Następnie można go nanieść z wykorzystaniem pędzla lub rozpylić. Jest zostawiany na pewien czas, a potem stosuje się wywoływacz. Dopiero potem możliwa jest kontrola i rejestracja wskazań.
Gdzie można stosować badania penetracyjne?
Stosowanie takich rozwiązań kontrolnych jest bardzo szerokie w różnych gałęziach przemysłu. W praktyce więc badania penetracyjne stosowane są na dużą skalę w przemyśle lotniczym, dzięki czemu można wykryć potencjalne defekty w postaci pęknięć albo nieszczelności w materiałach. Powszechnie także te metody kontrolne są stosowane w przemyśle naftowym. Dzięki badaniom penetracyjnym można bardzo szybko stwierdzić, jaką jakość przedstawiają rurociągi albo zbiorniki, czy też zawory. Poza tym badania takiego stosuje się także w przemyśle chemicznym, stoczniowym, energetycznym i motoryzacyjnym.