imoplan.pl

Blog tematyczny o ogrodzie, dzieciach i rodzinie.

Dom

Niektórzy sięgają po ten sposób, by obniżyć koszt zobowiązań. Czy słusznie?

Niektórzy sięgają po ten sposób, by obniżyć koszt zobowiązań. Czy słusznie?

Może się zdarzyć, że kredyt, który posiadamy, zacznie bardziej ciążyć na naszym domowym budżecie. Może się też zdarzyć, że przez przypadek natkniemy się na lepszą ofertę kredytową. W jakich sytuacjach przeniesienie kredytu do innego banku okaże się opłacalne? Czy to dobry ruch?

Przeniesienie kredytu do innego banku – na czym polega

Bierzemy kredyt. Na początku nie stanowi dla nas dużego obciążenia. Mija trochę czasu, stopy procentowe rosną, a inflacja nie daje się zatrzymać. Niekorzystna sytuacja rynkowa odbija się na ratach naszego kredytu. Co jakiś czas słyszymy, że może warto zdecydować się na przeniesienie kredytu do innego banku. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw.

Mało który kredytobiorca nie spotkał się z ofertą przeniesienia kredytu do innego banku. Banki rzeczywiście oferują taką możliwość. Dla jednych może to być doskonała okazja do obniżenia wysokości rat i odciążenia domowego budżetu. Dla innych szansa na bardziej elastyczne podejście do indywidualnej sytuacji. Jeszcze inni mogą zechcieć przenieść hipotekę na inną nieruchomość. W takiej sytuacji możemy starać się o przeniesienie kredytu. 

Czy przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku rzeczywiście się opłaci?

W wielu przypadkach to właśnie raty kredytów hipotecznych dają się we znaki kredytobiorcom. Nie dziwi więc, że poszukują oni możliwości obniżenia wysokości rat. Oferty banków mogą okazać się korzystne, wówczas możemy rozważyć złożenie stosownego wniosku. Bank ponownie sprawdzi wówczas naszą zdolność kredytową. Zweryfikuje też wysokość kredytu w świetle wartości nieruchomości. W efekcie otrzymamy od banku pozytywną lub negatywną decyzję. Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, czy nie posiadamy przeterminowanych płatności, a w rejestrach dłużników nie widnieją negatywne informacje na nasz temat. Proces nie jest bardzo skomplikowany. Po przeniesieniu kredytu nowy bank będzie spłacał raty na rzecz poprzedniego.

Na co należy zwrócić uwagę

Przeglądając oferty przeniesienia kredytu do innego banku, warto uważnie przyjrzeć się każdej z nich. Powinniśmy być czujni zwłaszcza wobec ofert, które wydają nam się bardzo korzystne. Obniżenie rat kredytu może wiązać się często z wydłużeniem okresu spłaty. Co ważniejsze, znacznie może zmienić się całkowity koszt zobowiązania.

Zwróćmy także uwagę na wszystkie dodatkowe opłaty. Niezależnie od tego, czy chodzi o składki dodatkowego ubezpieczenia, czy jednorazowe opłaty. Łączna wartość kosztów uruchomienia kredytu, prowizji czy ubezpieczeń może znacznie przewyższać koszty obecnego zobowiązania. Zwróćmy także uwagę na warunki wcześniejszej spłaty kredytu. Warto pamiętać o tym, że niektórzy decydują się na przeniesienie zobowiązania właśnie po to, by wcześniej spłacić całe zadłużenie.

Zanim złożymy wniosek o przeniesienie kredytu

Ubieganie się o przeniesienie kredytu do innego banku odbywa się na podobnych zasadach, co staranie się o zwykły kredyt. Oznacza to, że powinniśmy się do tego działania odpowiednio przygotować. Zdolność kredytowa to podstawa. Ponadto warto sprawdzić, czy nie figurujemy w żadnej z baz dłużników. Powinniśmy zaprezentować się w oczach banku jako osoby, które posiadają płynność finansową i panują nad swoimi wydatkami. Należy w tym miejscu przyjrzeć się swoim obecnym zobowiązaniom finansowym i ocenić, jak duża jest ich waga w stosunku do osiąganych dochodów.

Dobrze wykazać się pewnego rodzaju wnikliwością i przeprowadzić poszukiwania ofert na większą skalę. Przejrzenie większej liczby ofert znanych i renomowanych banków z pewnością wyjdzie nam na dobre. Jeśli znajdziemy interesującą ofertę, powinniśmy zsumować wszystkie koszty i porównać z kosztami obecnego kredytu. A jeśli mamy wątpliwości, warto zasięgnąć porady sprawdzonego doradcy finansowego.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij