Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jakie są rodzaje żywopłotu i jego funkcje?

19 października 2022 rodzaje żywopłotu

Główne rodzaje żywopłotu to liściasty i iglasty. Czasami jednak wyróżnia się inne rodzaje. Jest to ściana z żywych roślin, która w wielu przypadkach staje się zwartą częścią ogrodzenia posesji. Jeżeli będziemy o niego odpowiednio dbać stanie się też piękną ozdobą naszej posesji. 

Funkcje żywopłotu

Poza otoczeniem naszej działki żywopłot ma wiele innych funkcji. Jedną z ważniejszych jest ochrona przed dzikimi zwierzętami. Jest to skuteczne, kiedy graniczymy z lasem czy innym terenem otwartym. Dzięki systemowi gałęzi sarny czy dziki nie mają możliwości przedostanie się na naszą działkę. Dodatko jest skuteczny przed niechcianym wzrokiem np.: sąsiadów.

Kolejna zaleta to fakt, że jest naturalnym filtrem powietrza. Tutaj rodzaj roślin nie ma tak dużego wpływu na ilość klarowanego powietrza. Świetnie tłumi hałas, ograniczając niechciane dźwięki ulicy oraz osłabia siłę wiatru. Z tych właśnie względów jest sadzony przy parkach.

Przemyślane posadzenie żywopłotu w ogrodzie pozwala na wydzielenie w nim sekcji np.: wypoczynku czy dla dzieci zabawy. Można też go zastosować, aby zakryć nieprzyjemne widoki,

Rodzaje żywopłotu

Istnieją różne rodzaje żywopłotu. Najbardziej popularne są jednak ogrodzenia liściaste i iglaste. Jednak możemy też wyróżnić formowane lub rosnące swobodnie, zimozielone czy sezonowe.

Żywopłot formowany/cięty 

Żywopłoty formowane często zwane też ciętymi. Wiąże się z nimi fakt, że trzeba o nie dbać i regularnie przycinać. Wyglądają one atrakcyjnie, a ponadto mają zwarty i geometryczny kształt. Ich plusem jest to, że nie zajmują dużo miejsca. Stałe i systematyczne przycinanie jest uważane przez wielu za ich minus.

Każde kolejne przycinanie sprawia, że rośliny się rozgałęziają budując w ten sposób coraz to gęstszą ścianę żywopłotu. Rośliny na te rodzaje żywopłotów powinny być sadzone dość blisko siebie, żeby szybko nastąpiło ich zwarcie. Wymagają one też dobrych warunków glebowych, dużej ilości słońca, wysokiego nawożenia i dużo wody. 

Żywopłot nieformowany/swobodnie rosnący

Jest charakterystyczny ze względu na to, że rozrasta się naturalnie i nie wymaga przycinania. Zajmuje więcej miejsca niż żywopłot cięty. Co kilka lat powinno się przeprowadzić cięcia wyrównujące, odmładzające czy sanitarne. Są też gatunki, które wymagają takiego zabiegu raz do roku.

Jakie rośliny na różne rodzaje żywopłotu?

Rodzaje roślin i wysokości to kolejne kategorie, na którą można podzielić żywopłoty. 

Pierwsze osiągają wysokość do 50 cm i nazywane są obwódkami. Uchodzą za podstawowy element kompozycji parterów kwiatowych, rabat i ornamentów. Mogą też oddzielać kwatery w ogrodach. Możemy tutaj zastosować takie rośliny jak: bukszpan, lawenda, odmiany karłowe róż oraz rośliny zielarskie takie jak szałwia czy hyzop.

Niskie żywopłoty mają od 0,5 do 1 metra. Mają zastosowanie w oddzielaniu i wyróżnianiu fragmentów ogrodu czy działki. Są też często używane jako obramowania chodników, placów zabaw, a także podkreślenia granic obiektu.

Wysokością od 1 do 1,5 metra charakteryzują się żywopłoty średniej wysokości. Są stosowane w parkach miejskich, na osiedlach i ogrodach przydomowych. Sprawdzają się też świetnie, jeżeli chcemy zasłonić nieprzyjemne dla oka rzeczy.

Żywopłoty wysokią są najczęśćiej formowane i używane w stylu barokowym. Mierzą do 1,5 do 3 metrów i stanowią najbardziej widoczne, geometryczne formy w parkach historycznych.

Redakcja imoplan.pl

Nasz zespół ekspertów specjalizujących się w dziedzinach takich jak rodzina, dom, wnętrza dzieli się swoją wiedzą, aby wspierać Cię w codziennych wyzwaniach związanych z życiem rodzinnym. Od lat dostarczamy wartościowe treści, które pomagają w zarządzaniu domem, wychowywaniu dzieci i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

doniczka
bezpieczny plac zabaw
Letnie projekty DIY

Jesteś zainteresowany reklamą?