imoplan.pl

Blog tematyczny o ogrodzie, dzieciach i rodzinie.

Ogród

Czym są drzewka formowane i gdzie je kupić?

Czym są drzewka formowane i gdzie je kupić?

Urządzanie ogrodów to pasja i zadanie zawodowe wielu specjalistów. Dokładają oni wszelkich starań, aby ogrody prywatne oraz te w przestrzeniach publicznych prezentowały się pięknie. W takim miejscu chodzi przecież o to, aby mieć kontakt z naturą, zrelaksować się i odpocząć. Jest poro ciekawych propozycji, które mogą sprawić, że niezagospodarowana przestrzeń w ciągu kilku miesięcy stanie się prawdziwą zieloną oazą. Dostawcy zieleni oferują coś, co zagospodaruje przestrzeń w piękny i niebanalny sposób. Jedną z takich propozycji są drzewka formowane.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są drzewka formowane
  • ile kosztują
  • dlaczego warto wybrać takie drzewko

Czym są drzewka formowane?

Współcześnie miłośnicy zieleni mogą kupić formowane drzewka, które mają stosunkowo dużą wielkość i uformowaną koronę, a ich wiek szacuje się na kilka lat. Takie drzewka posiadają dobrze rozwinięty system korzeniowy. Dlatego muszą być wsadzone do ziemi w odpowiednim czasie i w specjalistyczny sposób, tak by przyjęły się i mogły dalej rosnąć. To dzięki nim ogród lub inna zielona przestrzeń od razu nabierają charakteru i stylu. Drzewka mają po prostu sporą wysokość, dlatego od samego początku prezentują się wyjątkowo. Jakie drzewka formuje się w taki sposób? Jest naprawdę sporo gatunków, które można tak kształtować, a następnie wsadzać do ogrodów, na skwery w miejscach publicznych, a także w innych miejscach. Warto wspomnieć również o tym, że formowane drzewka wyglądają bardzo atrakcyjnie, gdy są umieszczone w dużych, ozdobnych donicach. Wtedy służą do dekoracji na przykład restauracji, kawiarni, domów prywatnych, a także wejść do galerii handlowych, urzędów czy innych miejsc publicznych.

Ile kosztują takie drzewka?

Nie da się ukryć, że formowane drzewka to większy wydatek. Po pierwsze sadzonka z reguły ma co najmniej kilka lat. Prezentuje się wtedy w tak atrakcyjny sposób, ponieważ jest dosyć duża. Trzeba zatem nastawić się na wydatek rzędu nawet kilkuset złotych za sztukę. Ostateczne ceny zależą między innymi od gatunku drzewka, jego wieku, a co za tym idzie wielkości, także stanu systemu korzeniowego. Jeżeli wybiera się rośliny silne, pięknie rozrośnięte i ukształtowane, trzeba zapłacić więcej. Spory wydatek stanowią również same dekoracyjne donice, które wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej są to donice betonowe, ale mogą być również gliniane, a nawet metalowe. Koszt drzewka formowanego kilkuletniego, które posadzone jest w dużej dekoracyjnej donicy to często nawet kilka tysięcy złotych. Jeżeli postawimy na drzewa rzadko spotykane w Polsce, importowane, koszty zakupu mogą naprawdę przyprawić o zawrót głowy

Dlaczego warto wybrać drzewka formowane?

Nawet świetnie ukształtowany system korzeniowy nie jest gwarantem tego, że po przesadzeniu drzewka formowanego do nowego stanowiska, będziemy mieli sukces i drzewko się przyjmie. Oczywiście ryzyko nie jest duże wtedy, gdy sadzeniem drzew formowanych zajmują się specjaliści. Dlaczego zatem inwestorzy decydują się na takie drzewka? Niewątpliwie wpływają na to ich niebywałe walory dekoracyjne. Drzewka formowane pięknie się prezentują, dlatego warte są swojej ceny.

Udostępnij