Sypialnia – projektowanie wnętrz za darmo

Jak urządzić wygodną i przyjemną sypialnię bez błędów? Warto wykorzystać program do projektowania wnętrz, dzięki któremu w prosty sposób dobierzemy kolory ścian, wybierzemy odpowiednie meble i wyposażenie. Taki program pozwoli uniknąć sytuacji, gdy zakupione już meble nie zmieszczą się we wnętrzu, a dobrane kolory nie pasują do ogólnej stylistyki i do funkcji, jaką pomieszczenie pełni. Dzięki niemu oszacujemy również koszt remontu i zakupu wyposażenia, uwzględniając nasze finansowe możliwości.

Projektowanie wnętrz za darmo czyni z nas samodzielnych architektów, którzy bez pomocy specjalisty w szybki i prosty sposób mogą tworzyć projekt tego, jak będziemy mieszkać. Prace projektowe rozpoczynamy od określenia kształtu i rozmiaru pomieszczenia, jakie chcemy urządzić. Możemy na projekcie zaznaczyć istniejące otwory okienne i drzwiowe,co umożliwi nam optymalny rozkład mebli względem nich. Kolejnym krokiem jest dobór kolorystyki wnętrza i materiałów wykończeniowych na ściany i podłogi.

Kiedy wnętrze jest gotowe, możemy wybrać z kilku tysięcy produktów meble, które nam odpowiadają i komfortowo rozmieścić je w pomieszczeniu, sprawdzając czy się mieszczą, czy zachowana zostaje komunikacja, czy możliwe będzie wygodne manewrowanie skrzydłem drzwiowym czy okiennym.

Na co zwrócić uwagę urządzając sypialnię?

Sypialnia to miejsce relaksu, wypoczynku, najbardziej intymne pomieszczenie w naszym domu. Jej aranżacja powinna więc uwzględniać funkcję pomieszczenia, zapewniać nam komfort i poczucie prywatności. Program do projektowania wnętrz to świetne narzędzie do stworzenia obrazu naszej alkowy.

Kolorystyka sypialni powinna być stonowana i subtelna, sprzyjająca wypoczynkowi. Wybierajmy więc wśród delikatnych pasteli czy barw ziemi, które łagodzą nerwy, uspokajają i nie męczą wzroku. W sypialni sprawdzą się więc zielenie, delikatnie błękity, beże i brązy, a także łagodny fiolet, o barwie lawendy czy fiołka.

Kolory ścian podkreśli funkcjonalne, ale i nastrojowe oświetlenie. Zdecydujmy się na kilka punktów świetlnych, które wykorzystywać będziemy w zależności od potrzeby. Ogólne światło sufitowe przyda się podczas sprzątania czy porządków w szafie. Aby zbudować nastrój, możemy wyposażyć je dodatkowo w ściemniacz, który zmieni natężenie oświetlenia z pełnego w romantyczny półmrok. Dekoracyjne oświetlenie, np. kinkiety zawieszone na ścianie, pozwolą nam wydobyć ciekawe elementy wystroju wnętrza.

W sypialni najważniejsze są lampki noce przy łóżku. Włącznik powinien znajdować się przy nich, tak by nie było potrzeby wstawania z łóżka, gdy skończymy czytać książkę i będziemy chcieli zasnąć. Światło do czytania nie powinno znajdować się wyżej niż 50 cm od poziomu materaca.

Pamiętajmy o tym, jak ważna jest barwa światła. Do lampek nocnych wybierzemy żarówki halogenowe lub lampy LED, które emitują białe, najbardziej zbliżone do oświetlenia naturalnego światło. W oświetleniu ogólnym sprawdzą się cieplejsze barwy poniżej 6000 K, które tworzą przytulny nastrój.

Nowoczesne meble do sypialni również mogą być wyposażone w oświetlenie ledowe, które nie tylko pozwala na znalezienie potrzebnej nam rzeczy, ale również buduje nastrój. Oświetlone mogą być półki, a nawet szuflady.

Najważniejsze w sypialni jest jednak jej komfortowe wyposażenie. Najistotniejszym meblem jest łóżko. Jeśli z łóżka korzystać będzie jedna osoba, minimalna szerokość wynosi 90 cm. Z kolei łóżko dla pary powinno mieć co najmniej 140 cm szerokości, ale jest to minumum, które nie jest rozwiązaniem optymalnym. Łóżko o szerokości 160 cm jest wystarczające dla dwóch dorosłych osób, ale przy szerokości 180 cm możemy położyć dwa osobne materace o szerokości 90 cm, dopasowane do potrzeb każdej osoby.

Jeżeli nie zmieszczą nam się szafki nocne,możemy zamontować półkę nad łóżkiem, a pod nią funkcjonalne oświetlenie. Sprawdzą się tu też konkiety, ale pamiętajmy o znajdującym się przy nich wyłączniku.

Poduchy i narzuta staną się prawdziwą dekoracją wnętrza i stanowić będą o jego stylu. Dopasować je można do firanek i zasłon, dzięki czemu stworzymy harmonijne pomieszczenie, bez intensywnych kontrastów, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Jeżeli w domu mamy garderobę, w sypialni wystaczy nam już tylko niewielka komoda na bieliznę. Jeśli jednak musimy ustawić szafę, wybierzmy tę z przesuwnymi drzwiami, które oszczędzają miejsce. Mogą być one lustrzane, co powiększy optycznie wnętrze, pamiętajmy jednak, że odbijająca się w lustrze leżąca postać może nie wpływać dobrze na nasz spokój.

Ostatnim istotnym elementem jest ogrzewanie. Do sypialni najlepiej wybrać grzejniki płytowe, które łatwo wyczyścić. Zbierający się przy cieple kurz nie wpływa najlepiej na nasze zdrowie.

Grzejniki należy montować w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła. Dlatego też najczęściej instaluje się pod oknami. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu generowane ciepło skieruje się ku górze, zmiesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozejdzie po pomieszczeniu. Pamiętajmy, by w miarę możliwości nie ustawiać łóżka przy grzejniku.

W sypialni temperatura powinna być niższa o ok. 2 stop. C niż w pozostałych wnętrzach. Ustawienie odpowiedniej temperatury umożliwią nam termostaty, które można zaprogramować, by obniżały temperaturę w nocy bądź w czasie naszej nieobecności.

Całe wyposażenie i wybraną kolorystykę warto wprowadzić do programu do projektowania i podczas trójwymiarowego spaceru sprawdzić, czy zaprojektowane wnętrze spełnia nasze oczekiwania.