Projektowanie kuchni: wymiary szafek i blatów kuchennych

Projekt kuchni powinien uwzględniać meble kuchenne w takich rozmiarach i liczbie, która odpowiadać będzie zarówno powierzchni, jaką mamy do zagospodarowania, jak i naszym potrzebom. Znając standardowe wymiary szafek kuchennych możemy skorzystać z programów komputerowych, które umożliwiają projektowanie kuchni. Program online to świetny sposób na prawidłowe rozmieszczenie mebli kuchennych z zachowaniem odległości, które umożliwią nam komfortowe poruszanie się po kuchni.

Choć aranżacje kuchni zwykle planowane są na wiele lat (przyjmuje się, że średnio meble kuchenne wymieniamy raz na 15 lat), to jednak nie zawsze warto urządzać kuchnię „na zapas”. Przecież innej powierzchni do przechowywania posiłków potrzebuje singiel, a innej kilkuosobowa rodzina. Projektowanie wnętrz online bez pobierania umożliwi nam dobranie powierzchni wnętrza i jego wyposażenia do naszych potrzeb.

Program do aranżacji wnętrz online daje możliwość wpasowania do wybranej powierzchni pomieszczenia najpopularniejszego wyposażenia. Planując jednak wystrój kuchni pamiętajmy, że wysokość, na jakiej będą się mieścić blaty kuchenne, czy na jakiej zawieszone zostaną szafki powinna uwzględniać wzrost osoby, która najczęściej będzie z nich korzystać. Dlatego sami powinniśmy ustawić je w programie na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie komfortowe, po niezbędne produkty nie trzeba się będzie wspinać na palce i naciągać mięśni karku, a po garnki czy talerze nie trzeba będzie się wiecznie schylać, nadwyrężając kręgosłup.

Jak samemu zaprojektować wnętrze?

Zamawiając gotowe meble kuchenne, szafki stojące i wiszące, otrzymujemy je w standardowych wymiarach. Możemy je nieco regulować, np. podkładając dodatkową warstwę pod blat roboczy sprawiamy, że szafka staje się wyższa a wysoki użytkownik dużo łatwiej przygotowuje potrawy. Możemy również podwyższyć lub skrócić meble dokładając doń (bądź usuwając) nóżki. Niższe usytuowanie blatu doceni na pewno filigranowa pani domu.

Ważna jest również wysokość, na której montujemy kuchenne szafki wiszące. Odległość między szafką dolną a wiszącą nie powinna być mniejsza niż 45 cm. Jeżeli wnętrze kuchni jest pomieszczeniem wysokim, nie ma co zawieszać drugiego rzędu szafek – dostęp do nich będzie wymagał każdorazowo wchodzenia na taboret. Takie szafki „pawlaczowe” nie są polecane do kuchni.

Standardowe wymiary szafek kuchennych

Jeżeli chodzi o dolne, stojące szafki kuchenne, to ich standardowe wymiary wyglądają następująco:

Gotowe górne, wiszące szafki kuchenne mają następujące wymiary standardowe:

Kiedy urządzana jest mała kuchnia lub gdy stawiamy na nowoczesne kuchnie zgodne z obowiązującymi trendami, często wybieramy sprzęt agd pod zabudowę. Wtedy szafki kuchenne, w których umieścimy sprzęt, powinny mieć następujące wymiary:

Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem, szczególnie polecanym jeśli urządzana jest mała kuchnia są szafki – wysuwane kosze, tzw. szafki cargo. Możemy je umieścić w wąskiej przestrzeni, którą trudno zagospodarować. Najczęściej szafki cargo mają wysokość równą całej wysokości, jaką zajmują szafki dolne i górne. Wyglądają, podobnie do równie popularnego, szczególnie w systemach zabudowy sprzętu agd – słupka.

Słupek kuchenny to blok szafek w tzw. wysokiej zabudowie słupkowej, w której montujemy kilka sprzętów agd, np. piekarnik i kuchenkę mikrofalową. Umieszczenie piekarnika w słupku np. na wysokości 90 cm sprawi, że nie będziemy musieli się schylać podczas wkładania i wyjmowania potraw, a wnętrze piekarnika będzie na wysokości naszych oczu, więc będziemy mogli również obserwować stopień gotowości szykowanego jedzenia.

Projektowanie wnętrz online za darmo umożliwi nam sprawdzenie, jak nasz pomysł będzie wyglądał w projekcie – dzięki temu możemy uniknąć fatalnych błędów aranżacyjnych i stworzyć ergonomiczne wnętrze. A ergonomia w kuchni to podstawa. Tylko dzięki niej możemy mieć pewność, że gotowanie czy zmywanie nie będzie dla nas udręką, a wypicie gorącego kubka mleka przed snem w czystej i wygodnej kuchni będzie doskonałym zwieńczeniem udanego dnia.