Pokój dziecka – projektowanie pokoju online

Urządzanie pokoju dziecka nie jest zadaniem łatwym. To pomieszczenie pełni kilka funkcji, które trzeba z pomysłem zaplanować. Projektowanie pokoju online może ułatwić nam stworzenie funkcjonalnego, bezpiecznego, wygodnego i – co bardzo istotne w pokoju malucha – wesołego wnętrza.

Pokój dziecka nie jest tylko jego sypialnią. To miejsce, w którym także się uczy, bawi, przyjmuje koleżanki i kolegów. Komfortowy podział pokoju na strefy wydaje się więc być optymalnym rozwiązaniem. Warto dobrze je rozmieścić, nawet gdy urządzamy niewielkie wnętrze.

Kolory ścian w pokoju dziecka

W pokoju dziecka musi być kolorowo i wesoło, maluch powinien czuć, że wnętrze urządzone jest specjalnie dla niego i zgodnie z jego zainteresowaniami. Nie możemy jednak do końca ulegać namowom dzieci, które chciałyby pomalować pokój na intensywny różowy czy granatowy kolor. Pamiętajmy, że kolory mają wpływ na naszą psychikę, oddziałują na nasz charakter.

Najlepszym rozwiązaniem do pokoju dziecka są bezpieczne pastele. Nie są krzykliwe, ale radosne i ciepłe. Nie utrudniają zasypiania i nie męczą wzroku, ale jednocześnie dzięki temu, że wypełniają wnętrze światłem – wpływają korzystnie na koncentrację, pomocną przy nauce.

W pokoju dziecka należy zrezygnować ze zbyt odważnych kontrastów. Jeżeli chcemy jedną ścianę pomalować na bardziej intensywny kolor, wybierzmy pokrewną barwę. Innym kolorem ściany możemy zaznaczyć przestrzeń do nauki czy do zabawy, wydzielają w ten sposób konkretne strefy w pomieszczeniu.

Świetnym pomysłem na ożywienie pastelowej aranżacji pokoju dziecka są kolorowe naklejki ścienne. Możemy wybrać postacie z ulubionych bajek czy kierować się zainteresowaniami najmłodszych, rozbudzając ich wyobraźnię dzięki zwierzątkom, samolotom czy mapom świata. Możliwości mamy mnóstwo, ale wybierając konkretne rozwiązanie warto poradzić się dziecka.

Innym sposobem na urozmaicenie kolorystyki pokoju są tapety lub fototapety, a hitem ostatnich miesięcy stała się farba tablicowa. To wytrzymała akrylowa farba lateksowa, tworząca powierzchnię, po której można pisać i rysować kredą. Może być wielokrotnie zmywana, nasze dziecko będzie mogło więc nie tylko tworzyć własne aranżacje, ale także zapisywać plan lekcji, informacje o ważnych klasówkach czy spotkaniach z przyjaciółmi. Farbą lateksową możemy malować nie tylko ściany, ale również meble – w prosty sposób odmienimy więc zwykły stolik w naukową tablicę.

Wyposażenie pokoju dziecka

Najważniejszymi meblami w pokoju dziecka są łóżko i biurko. Jeżeli dysponujemy małą powierzchnią, świetnym pomysłem jest dwupiętrowa konstrukcja – na górze znajduje się łóżko, na dole zaś biurko z szafkami i kontenerami. Jeżeli mamy więcej miejsca, rozdzielmy te dwie strefy. Łóżko powinno mieć schowek na pościel, bo nawet jeśli dziecko nie każdego ranka je pościeli, to jednak warto, by zrobiło to zapraszając przyjaciół.

Ustawiając biurko w pokoju, zwróćmy uwagę, by siedzące przy nim dziecko widziało całe pomieszczenie lub chociażby drzwi wejściowe. To da mu poczucie komfortu i wygody. Wymiary biurka powinny być dostosowane do wzrostu dziecka. I tak:

Pamiętajmy, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie biurka. Najlepszym rozwiązaniem jest lampka biurkowa z regulowanym ramieniem, której żarówka znajduje się około 35-50 cm od blatu biurka. Ustawiamy światło z lewej strony naprzeci dziecka, jeśli jest praworęczne – z prawej jeśli jest leworęczne. Nie zapominajmy też o świetle ogólnym, które powinno rozjaśniać przestrzeń wokół biurka, tak by zminimalizować kontrast pomiędzy oświetlonym blatem a ciemną resztą pokoju.

W pokoju dziecka nie jest łatwo o porządek, dlatego warto postać na meble i dodatki, które pełnić będą funkcję schowków. Wiszące szafki, regały, a także kolorowe pudła czy skrzynie pozwolą w szybki sposób schować porozrzucane zabawki.

Projektowanie pokoju online

Kiedy zaplanujemy wyposażenie i kolorystykę dziecięcego pokoju, warto swój projekt zrealizować najpierw wirtualnie, by wychwycić ewentualne błędy aranżacyjne, niespójność kolorów i uniknąć sytuacji, że wybrane meble nie zmieszczą nam się w pomieszczeniu.

W tym celu warto skorzystać z programów komputerowych, które oferują projektowanie pokoju za darmo. Taki projekt rozpoczynamy od podania wymiarów pomieszczenia i dobrania doń kolorystyki. Pamiętajmy, że kolory ścian i podłóg mogą również korygować kształt pomieszczenia, zwróćmy na to uwagę, przygotowując projekt.

Kolejnym krokiem jest dobór mebli i wyposażenia dodatkowego. Programy oferują tysiące produktów, które możemy rozstawić we wnętrzu; możemy także wgrać własne meble z dysku komputera, tworząc dokładny obraz tego, jak będzie wyglądał pokój.

Projektowanie pokoju online jest proste i poradzi sobie z nim nawet niezaawansowany użytkownik Internetu. Wirtualny spacer w 3D po pokoju pozwoli dziecku ocenić, czy aranżacja spełnia jego oczekiwania. Pamiętajmy, by uwzględniać jego zdanie – to dziecko będzie spędzało najwięcej czasu w pokoju, musi więc czuć się w nim, jak... u siebie.