Koło barw, czyli jak łączyć kolory w salonie

Kolorystyka ma duży wpływ na to, jak czujemy się we wnętrzach. Decydując o tym, jak zaprojektować pokój, warto więc dobrze zastanowić się nad kolorami ścian i wyposażenia. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku aranżacji pokoju dziennego – miejsca, w którym dużo czasu spędza cała rodzina.

Jednolite kolory ścian są bezpieczne, jednak mogą wydawać się nużące i utrudnić wyznaczenie stref w salonie, który przecież pełni wiele funkcji. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest więc stosowanie dwóch czy nawet trzech kolorów we wnętrzu, które wydzielają strefy, podkreślają ciekawy element architektury pokoju czy też stanowią o jego odważnym i nieszablonowym stylu.

Dobieranie kolorów ścian jest jednak zadaniem trudnym, trzeba bowiem wziąć pod uwagę zarówno nasze upodobania, jak harmonijne łączenie się barw i ich moc w optycznym zmienianiu kształtu wnętrza. Jak samemu zaprojektować wnętrze, by podkreślić jego atuty, ukryć wady i sprawić, by każdy domownik czuł się w nim dobrze?

Projektowanie pokoju online za darmo

To, jak kolory będą się łączyć i oddziaływać na nasze samopoczucie możemy zobaczyć dzięki programom komputerowym, które umożliwiają projektowanie wnętrz online bez pobierania – korzystając z przeglądarki internetowej możemy wybrać kształt i rozmiar pokoju, dodać wyposażenie, a także „pomalować” ściany i ocenić, jak kolorystyka wnętrza komponuje się z całą aranżacją i naszymi upodobaniami.

Mając program do aranżacji wnetrz online nie musimy znać psychologii barw, wiedzieć, jak konkretne rozwiązania oddziałują na nasze samopoczucie, nie musimy też znać zasad dobierania kolorów. Warto jednak decydując się na konkretne rozwiązanie pamiętać o możliwości korygowania wnętrza kolorami, a to może już nie być widoczne w programie.

Korygowanie wnętrza kolorami

Kolory mają moc! Powodując złudzenia optyczne, mogą pomóc nam podkreślić atuty wnętrza, zatuszować jego mankamenty, ale także wpłynąć negatywnie na postrzeganie pomieszczenia. Zanim więc zdecydujemy się na kolory w salonie, poznajmy kilka najważniejszych trików kolorystycznych:

Koło barw – dobieranie kolorów ścian

Jeśli nie do końca ufamy swoim odczuciom co do tego, czy dwa różne kolory pasują do siebie i stworzą we wnętrzu chaosu, warto wykorzystać bardzo proste narzędzie, którym jest koło barw. Koło barw to graficzny wzornik służący do objaśniania zasad mieszania się i powstawania barw. Co istotne, dzięki niemu nie tylko dobierzemy kolory o podobnych odcieniach, ale również sprawimy, że kontrastowe barwy będą do siebie pasowały i nie zburzą ładu aranżacji wnętrza.

Na kole barw znajdują się wszystkie kolory tęczy, od odcienia najciemniejszego do najjaśniejszego. W prosty sposób możemy znaleźć kolory w trzech podstawowych zestawieniach: monochromatycznym, pokrewnym i dopełniającym.

Kolory monochromatyczne na kole barw to takie, które znajdują się na jednym pionowym pasku. Wybieramy jeden kolor i patrzymy, jaki znajduje się u góry i od dołu względem niego od niego – te trzy barwy zastosowane w salonie dadzą nam harmonijne wnętrze w jednym kolorze, ale o różnych odcieniach.

Kolory pokrewne to takie, które na kole barw znajdują się obok siebie. Wybieramy jeden kolor i sprawdzamy, jaki znajduje się po lewej i po prawej stronie od niego. Te trzy kolory w salonie umożliwią aranżację kolorową, ale łagodną i harmonijną.

Kolory dopełniające to kolory kontrastowe, które jednak pasują do siebie – na kole barw znajdują się one naprzeciw siebie. To rozwiązanie warto stosować do dużych wnętrz – kontrasty mogą przytłoczyć i optycznie zmniejszyć mały salon. Dobrym rozwiązaniem w przypadku kolorów kontrastowych jest zastosowanie jednego na wszystkich ścianach, a drugiego tylko na jednym małym fragmencie, dla pokreślenia ciekawego wyposażenia czy dekoracji, np. ściany, na której wisi telewizor.

Psychologia koloru

Wybierając kolory do salonu warto kierować się własnymi upodobaniami oraz... osobowością. Jak wspomnieliśmy, kolory oddziałują na nasze samopoczucie i psychikę, warto więc poznać podstawowe ich działanie.

I tak, na przykład kolor czerwony to kolor namiętności i energii. Dobrze go zastosować w sferze jadalnianej, ponieważ pobudza apetyt. Pamiętajmy jednak, że nadmiar czerwieni może wzbudzać w nas niepokój czy nawet agresję. Nie powiny więc jej stosować osoby nadpobudliwe, natomiast śpiochów i flegmatyków czerwień pobudzi do życia. Dla ponuraków dobrym rozwiązaniem jest kolor pomarańczowy.

Planując salon, często sięgamy po brązy i beże – to bezpieczne rozwiązanie dla uniwersalnej aranżacji: sprawdza się w każdym stylu. Brązy to kolory ziemi, uspokajają i dają poczucie bezpieczeństwa. Mogą jednak niekorzystnie wpływać na samotników – wnętrze w takich kolorach uczyni ich wręcz introwertykami! Bezpiecznym kolorem ziemi jest również zieleń, ale korzystnie na nas wpłynie tylko ta w jasnych odcieniach.

Rzadko stosowany w salonie kolor niebieski, wydaje się być zimny i nieprzyjazny. Jeżeli jednak zestawimy go z bielą otrzymamy kolor nieba, wprowadzający kojący charakter do wnętrza. Dla osób dbających o linię ciekawostką może być to, że błękit hamuje apetyt!