Jak zaprojektować pokój dzienny bez wad?

Pokój dzienny to najważniejsze pomieszczenie w domu, jego wizytówka i serce. To w nim spędzamy czas z rodziną, odpoczywamy, relaksując się przy dobrym filmie, przyjmujemy gości, urządzając przyjęcia i przyjacielskie spotkania. Nic więc dziwnego, że jego prawidłowy projekt, wykończenie i aranżacja często stanowi główny temat rodzinnych dyskusji, niekiedy podpartych poradami projektanta wnętrz czy architekta, opracowującego cały projekt domu. Jak samemu zaprojektować wnętrze? Na co zwracać uwagę, by salon był funkcjonalny, ergonomiczny, a przy tym wyjątkowo estetyczny?

O tym, jak zaprojektować pokój dzienny powinniśmy myśleć już na etapie zakupu projektu domu czy podczas rozmów z architektem, opracowującym projekt indywidualny. Warto bowiem wcześnie oszacować nasze potrzeby, wybrać optymalną powierzchnię salonu, ukierunkować okna na właściwe strony świata.

Szacując potrzeby naszej rodziny warto porównać dotychczasowe lokum bądź salon w domu przyjaciół. Należy jednak pamiętać, że na poczucie przestronności we wnętrzu duże znaczenie ma wysokość pomieszczeń, a te w domach jednorodzinnych są zwykle wyższe niż te w blokach mieszkalnych.

Kiedy ustalimy odpowiednią dla nas powierzchnię salonu, warto zweryfikować ją „meblując” pokój na próbę. W tym celu warto jest skorzystać z programów komputerowych, które oferują projektowanie pokoju online za darmo. Takie programy zawierają zwykle standardowe przedmioty wyposażenia domu (meble, oświetlenie, sprzęt rtv i agd), które w prosty sposób można przenieść na ustaloną wcześniej powierzchnię. Dzięki temu będziemy mieć wstępny obraz tego, jak wyposażenie wpłynie na funkcjonalność pomieszczenia i komfort poruszania się po nim. Czy kanapa nie stanie za blisko telewizora? Czy do stołu jadalnianego będzie można podejść z każdej strony? Czy światło padające zza okna nie będzie odbijało się od telewizora? Program do aranżacji wnętrz online powinien także dawać możliwość zaznaczenia otworów okiennych i drzwiowych, wyjścia na ogród czy dodanie schodów wewnętrznych, dzięki czemu będziemy mogli przewidzieć, jak pokój będzie doświetlony światłem dziennym czy przy której ścianie nie ustawimy mebli, z uwagi na znajdujące się na niej drzwi na taras.

Bez względu na to, czy planujemy pokój samemu, korzystamy z porad architekta czy z programu do aranżacji wnętrz, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, które wymieniamy poniżej:

Powierzchnia użytkowa salonu

W domach jednorodzinnych pokój dzienny nie powinien być mniejszy niż 25 mkw – jest to minimum dla wnętrza, z którego korzystać będzie cała rodzina, często jednocześnie. Powierzchnia 35 mkw pozwoli nam już urządzić naprawdę wygodny pokój, z funkcjonalnym podziałem na strefy, łącznie ze strefą jadalnianą.

Jeżeli salon planujemy usytuować na poddaszu, należy pamiętać, że do powierzchni użytkowej wlicza się tylko część powierzchni poddasza. Powierzchnię pomieszczeń o wysokości 2,20 m wlicza się w 100%, ale już gdy skosy powodują, że część pomieszczenia ma wysokość od 1,40 m do 2,20 m, wliczymy już tylko 50% , a powierzchnię pomieszczeń o wysokości poniżej 1,40 m nie wliczymy już w ogóle.

Kształt salonu

Optymalnym rozwiązaniem jest, gdy pokój ma kształt kwadrata czy prostokąta zbliżonego do kwadrata. Jeżeli dom jest duży i na część dzienną przeznaczymy naprawdę sporą powierzchnię, możemy ją zaplanować np. w kształcie litery L bądź przedłużyć o wykusz, który zagospodarujemy np. na jadalnię.

Okna w salonie

Salon jako miejsce reprezentacyjne, w którym spędzamy dużo czasu, powinien być dobrze doświetlony światłem naturalnym i to najlepiej o każdej porze dnia. Dlatego nie tylko wielkość i liczba okien, ale również ich odpowiednie rozmieszczenie ma bardzo duże znaczenie podczas planowania pokoju dziennego.

Pomieszczenie, w którym przebywają ludzie, zgodnie rozporządzeniem o warunkach technicznych, muszą mieć takie okna, których powierzchnia stanowi minimum 1/8 powierzchni podłogi. Architekci sugerują jednak, by we wnętrzach tak reprezentatywnych, jak salon – stanowiły minimu 10% powierzchni podłogi. Dzięki temu pomieszczenie będzie dobrze oświetlone i miało korzystny wpływ na samopoczucie mieszkańców.

Aby jednak najlepiej wykorzystać światło naturalne, okna powinny być skierowane na właściwą stronę świata. Optymalnym rozwiązaniem jest takie zaplanowanie salonu, by miał on dwie ściany zewnętrzne z oknami wychodzącymi na dwie strony świata. Ważne, by były to strony południowa i zachodnia – wtedy nie tylko pokój będzie równomiernie doświetlony o każdej porze dnia, ale również korzystać będzie z darmowej energii słonecznej, która dodatkowo dogrzeje pomieszczenie.

W nowoczesnych domach coraz częściej stosuje się całe przeszklone ściany – zwróćmy uwagę, by takie okna wychodziły na ogród, a nie na ulicę. To zapewni nam poczucie intymności, a latem taras i ogród stanie się naturalnym przedłużeniem naszego pokoju dziennego.

Duże okna stanowić mogą jednak problem przy aranżacji wnętrza – pamiętajmy, że nie ustawimy przy nich kanapy czy regału, gdyż zablokują one dostęp na taras i uniemożliwią wyglądanie przez okna na ogród. Przy przeszkleniach powierzchnia salonu musi być tak duża, by możliwe było komfortowe ustawienie mebli albo przy wewnętrznych ścianach, albo na środku pomieszczenia, pamiętając o konieczności zachowania odpowiednich odległości między poszczególnymi elementami wyposażenia, zapewniających wygodną komunikację.

Warto także uwzględnić rodzaj ogrzewania salonu – w przypadku dużych okien niemożliwe będzie usytuowanie przy nich standardowych grzejników (a te w związku z wymaganą cyrkulacją powietrza powinny właśnie znajdować się pod oknami). W takim projekcie należy więc wziąć pod uwagę albo ogrzewanie podłogowe, albo grzejniki kanałowe, które montuje się w podłodze pod oknem, nie utrudniając sobie otwierania drzwi balkonowych.

Schody w salonie

Jeśli urządzamy domy piętrowe czy z poddaszem, konieczne będzie zaplanowanie miejsca na schody wewnętrzne. Odbierają jednak one sporą część powierzchni, więc jeśli chcemy ulokować je w salonie, zdecydujmy się na to tylko w przypadku dużego pomieszczenia.

Nowoczesne schody w salonie mogą być jego prawdziwą ozdobą. Dekoracyjne poręcze i balustrady, estetyczne materiały wykończeniowe stopni wzbogacają aranżację i mogą być dopasowane do ogólnego stylu wnętrza.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że obie kondygnacje wydają się być całością, przez co optycznie powiększamy przestrzeń i nadajemy jej modnego, loftowego charakteru.

Pamiętajmy jednak, że schody w salonie mogą nie zapewnić nam wystarczającej prywatności czy izolacji: odgłosy z salonu docierać będą do sypialni na piętrze.

Podsumowanie

Funkcjonalny, wygodny i modny salon jest prawdziwą dumą właścicieli. Dobranie odpowiedniej kolorystyki i niezbędnego wyposażenia podkreśli tylko jego rangę. Warto więc poświęcić dużo czasu na projektowanie pokoju dziennego, uwzględniając potrzeby i oczekiwania wszystkich członków rodziny – salon jest miejscem, w którym każdy domownik powinien czyć się szczęśliwy.